BLOG

Dekoratif Taş

Dekoratif taş nedir diye baktığımızda çimento, kum ve değişen renk skalasıyla hazırlanan doğada, çevrede halihazırda bulunabilen taşların kalıplarının çıkartılmasıyla, endüstriyel alanda üretilen bir yapı malzemesidir. Bu taşlar geçmişten günümüze tarihin her devrinde temel yapı malzemeleri arasında yer almış ve kullanılmıştır. İlk zamanlarda insanlığın taşları ev yapmak amacıyla kullanmaya başladıkları bilinmektedir. Bize harikalar sunan doğada bir taşın bile yüzlerce belki de binlerce çeşidi bulunmaktadır. Her birisi ayrı ayrı renk, doku ve görünüşe sahiptir. Bu farklılıklardan esinlenilerek aynı yapı ve görünüşün esas alınmasıyla üretimi yapılan dekoratif taş birer kaplama malzemesi olarak günümüzde modern dekorasyon amacıyla üretilip kullanılmaktadır. Taş kaplamalar 2000'li yılların başlarından itibaren ülkemizde dış mekanlar için cephelerin kaplanmasında kullanılmıştır. Günümüze baktığımızda ise artık dış cepheden iç cepheye geçiş yaptığını söylemek mümkündür. Adından da anlaşılabileceği gibi artık daha çok dekoratif amaç taşımaktadır.

 Mimari projelerde iç mekanların tasarımında mimari yapıyı, tasarımın estetiğini bütünlemek amacına hizmet etmektedir. Bu terim, taş endüstrisinde çok geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Kafe, restoran, ofis, otel, şömine, televizyon ünitesi arka planları, mutfaklar, salon tasarımları, yatak odaları gibi yaşam alanlarımızda yer alıp orayı yenilemeye ve renklendirmeye başlamıştır.  Hastane  duvarı, okul duvarı, bahçe duvarı gibi mekanlarda da kullanıma sahiptir. 

Dekoratif Taş Hakkında

Evinizin farklı bölgelerine çeşitli ambiyanslar veren dekoratif taş kaplamalar mimari güzelliğinin yanı sıra aynı zamanda ses ve ısı yalıtımı açısından da fayda sağlamaktadır ve giderek artan bir popülerliğe sahiptir. Sağlığa herhangi bir zararı bulunmaz ve estetiğinin dışında aynı zamanda uzun ömürlü doğal taş çeşididir. Renklerinde solma meydana gelmez. Dikkat edilmesi şartıyla üzerine dekoratif ürünler asılabilir. Herhangi bir temizlik gerektirmez. Deterjan ve benzeri kimyasal maddeler kullanılarak temizlik yapılması kesinlikle tavsiye edilmez ve su kullanılmamalıdır. Temizlik amacıyla yalnızca tüy fırçaların kullanılması önerilir. Doğal taşlarla kıyaslandığında dekoratif taş daha hafiftir. Fiyatı açısından ise uygulamanın yapılacağı mekanın genişliği değerlendirilir. Ürünlerin metrekare fiyatları çeşitleri açısından da değişiklikler göstermektedir. Fakat doğal taşlarla kıyaslanacak olursa, onlara nazaran daha ekonomiktir.

Dekoratif Taş Nasıl Uygulanır ?

Duvara taş kaplama uygulamasına  başlamadan önce, uygulamanın yapılacağı yüzeyin hazırlanması ve incelenmesi gerekmektedir. Öncelikle kullanılacak yüzeyin üzerinde alçı veya boyama gibi işlemler varsa çentileme denilen işlem uygulanır. Daha sonrasında ise astarlama uygulanır. En son aşamaya gelindiğinde ise çimento bazlı yapıştırıcılar kullanılarak taşlar örülmeye başlanır. Özellikle taş gruplarının ağırlığı yüzeyi daha önemli hale getirir. Kişinin isteği dikkate alınarak taş kaplamaların üzerine farklı renk boya uygulaması yapılabilir. Çünkü bu ürünlerin çoğu üzerinde boya işlemi yapılabilen kaplamalardır. Fakat bir gerçek vardır ki boya uygulaması ürünlerin doğal taş görüntüsünü, havasını bozarlar. Bu sebeple doğal bir görünüm elde etmek isteyenler için boya uygulaması önerilmez. Dekoratif taş ürünler hem dayanıklı olması yönünden hem de doğal görüntüsü ile daha faydalıdır. En çok tercih edilen renkler koyu renk ve kiremit renkleridir.

Duvar kaplama ürünlerinde ürünün kendi kalitesinin yanında uygulama işlemi de bir hayli önem arz eder. Firmamız müşterilerine her daim daha iyi hizmetler vermeyi kendine hedef edinmiş, ürünleri açısından geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Kurulduğu günden bugüne, emin adımlarıyla ilerlemiş gelişmiş, büyümüş ve bu sektördeki en önemli yerin sahibi olmuştur. Taş kaplamalar, yüzyıllar öncesinden bugüne gelen taş kullanımını günümüzde de en etkili şekilde yansıtmaktadırlar. Firmamızın ürünlerini görmeden duvar dekorasyonuna karar vermeyin.