BLOG

Dekoratif Tuğla

Geçmişten bu yana bize ulaşan tarihi yapılarda en göze çarpan ana madde tuğladır. Günümüzde hala yapı malzemesi olan tuğla kullanımı devam etmektedir. Teknoloji ve yapı sektörü gelişmeleri ile şimdiki yapılarda tuğla kullanımı azalmakta, iç ve dış mekanlarda kullanımı ve uygulamasının kolaylığı nedeni ile dekoratif tuğlalara yönelim artmaktadır. Bu sayede hem doğal ve tuğlanın sağladığı estetik görüntü oluşmakta, tarihin izlerini yansıtmakta hem de kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Kafe, restoran gibi mekanlara girildiğinde ilk olarak yiyecek içecek kalitesinden ziyade  mekanın dekorasyonu ilk izlenimi oluşturur. Evlerde de estetiklik  dekorasyon ile sağlanır. Dekorasyon denildiğinde ilk akla gelen şey duvarlardır. Öncelerde duvarlara hareket ve renk sağlaması için  duvar kağıdı kullanılırken, günümüzde duvar kağıdının yerini dekoratif tuğla almıştır. Dekoratif tuğlalar, özellikle iç mekanlar için vazgeçilmez bir parça haline gelmiştir.

 

Son zamanlarda sosyal, kültürel, sağlık , kamu ve konut gibi her yapıda dekoratif tuğla uygulamasını görmekteyiz. Salon duvarlarında, televizyon ünitesi arkasında, şömine ve kolonlarda tuğla kaplama uygulaması çok şık ve zarif göründüğü için gün geçtikçe yapımı artmaktadır. Birçok kişi evlerinde, çalıştığı yerlerde alışılmış, sıradan görünüme  canlılık ve farklılık oluşturmak için dekoratif tuğla kullanmayı tercih eder. Müşterilerin ilgisini çekmek isteyen, mekanlarında kendine özgü bir farklılık oluşturmak isteyen ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen işletme sahipleri de sık sık bu uygulamaya başvurur. Dekoratif tuğlalar kafe, restoran gibi alanlarda her duvara uygulanırken, evlerde göz yormaması için genellikle tek duvara yapılır.

 

Dekoratif Tuğla Kullanmanın Avantajları

Dekoratif tuğla kullanıcıları birçok avantaja sahiptirler. Özellikle uygun fiyatları ve kolay uygulanabilirliği olduğu için sık sık tercih edilmektedir. Hafif olduğu için taşıması ve uygulaması pratiktir. uygulandığı yüzeye az yük bindirirler. Bakımı oldukça kolaydır. Yüzeyi ıslak bir bez ile temizlenerek bakımı sağlanabilir. Sıvı geçirmezler. Isıya dayanıklıdırlar ve hasar görmezler. Bu yüzden uzun yıllar boyunca kullanılabilirler.  Güneş ışığı ve yağmur, kar gibi hava koşullarından etkilenmedikleri için iç mekanlar dışında dış mekanlarda da tercih edilirler. Direk kullanıma hazır halde üretilirler, özel yapıştırıcıları sayesinde kolayca cephelere yapıştırılırlar.

 

Doğal tuğla gibi görünen doku ve görünüme sahiptir. Doğal tuğlada görülen dezavantajları ortadan kaldırır. Doğal tuğlanın yapılamadığı yüzeylere kolaylıkla uygulanır. Boya ve izolasyon gibi ek masrafa gerek kalmamaktadır. İnce yapısından dolayı alanı daraltmaz. Dekoratif tuğlaların sadece mekanların daha güzel ve estetik görünmesi için yapıldığı düşünülmektedir. Ama bu uygulama aynı zamanda duvarların daha güçlü olması ve dayanıklılığı arttırmak için de kullanılmaktadır. Dış cephe kaplamada kullanılan malzeme ile duvarın dayanıklılığı sağlanabilir aynı zamanda iç mekandaki sıcaklık ayarlamasına  da katkısı olabilmektedir. Fakat bunun için dekoratif tuğla altına gerekli koruma sağlanmalıdır. Dekoratif tuğla kullanarak mekanları farklı bir atmosfere dönüştürülebilir. Evlerde, ofislerde, iş yerlerinde küçük dokunuşlarla kişilerin motivasyonu ve enerjisi yükselebilir. 

Dekoratif Tuğla Uygulanması İçin Ön Hazırlık

Uygun koşullar sağlandığı zaman dekoratif tuğla uygulaması kısa sürede ve kolay bir şekilde tamamlanır. Duvarın yüzeyi düzgün olmalıdır. Eğer duvar engebeli veya çatlak ise duvarı sıva ile düzgün hale getirmek gerekir. Dekoratif tuğla uygulanacak yüzeyin üzerinde yabancı bir madde olması durumunda yüzey iyice temizlenmelidir. Tüm bu şartlar sağlandığında uygulama çok rahat ve pratik olacaktır.

Dekoratif Tuğla Fiyat Aralığı ve Fiyatı Etkileyen Faktörler

Dekoratif tuğla satın almanın maliyeti sanıldığının aksine oldukça düşüktür. Uygun bir fiyata ev ve iş yeri gibi mekanların havası kolayca değişebilir.  Seçilen dekoratif tuğlanın modeline, kalınlığına, kalitesine göre fiyatlarda farklılıklar görülebilmektedir. Firmamızdan tedarik edeceğiniz tüm tuğla ürünlerini sorunsuz şekilde sizlere teslim ediyoruz. Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve sipariş oluşturmak için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.