BLOG

Doğal Taş Kaplama

Evimizi yuva yapan unsurlardan biri görünümüdür ve doğal taş kaplama alternatiflerden biridir. Pek çoğumuzun aklına şimdiden sıradanlaşmış sıva, boya, duvar kağıdı gelmiştir. İç cephelerde genellikle mobilya ve genel dizayn konseptine göre tercihler şekillenir. Dış cephede ise bulunulan muhit, hava şartlarına dayanım, müstakil ev olma ön plana çıkar. Tüm bu estetik kaygıların da ötesinde pratik kaygılarımız da tercihlerimize yön verir. Hava şartlarına ve darbelere dayanım, kir ve leke tutma, izolasyon pratik kaygılardandır. Genel dayanım, uzun ömür, temizleme kolaylığı gibi malzeme özellikleri de tercihlerimize yön vermektedir. Sonuç olarak hem yapısal hem estetik bir yatırımın zaman içinde kendi bedelini de ödemesini bekleriz. Bu arayışlarımızın içinde hem estetik bakımdan cazip, hem de evladiyelik olarak doğal taş kaplama ön plana çıkmaktadır. Özellikle tercihimize göre modern, klasik veya antik bir görünüm de yakalayabiliriz.

Hammaddelerimiz, dört buçuk milyar yıldır var olan gezegenimizde yekpare olarak kalmayı başarabilecek kadar sağlamdır. Tercihinize göre kataloğumuzdan seçeceğiniz ürünümüz, yeryüzünden çıkartılan kayaçlardan elde edilmektedir. Bu kayaçlar, seçtiğiniz ürünün katalogda belirtilen özelliklerine göre milimetrik olarak şekillendirmektedir. Ürünlerimiz seçiminize göre derzli veya derzsiz olarak uygulanabilmektedir. Simetrik veya asimetrik kesimler tercih edebilirsiniz. Daha modern ve pürüzsüz görünüm için simetrik, daha antik görünüm için asimetrik ürünlere yönelebilirsiniz. Renk paletimizi ve ürün gamımızı sitemizden inceleyebilirsiniz. Galerimizden hem dış hem de iç cephe uygulamalarını inceleyebilirsiniz.

Doğal Taş Kaplama Avantajları

Gündelik hayatta sıklıkla karşılan durumlardan biri de darbe yoluyla veya lekelenme ile hasardır. Doğal taş kaplama gözeneksiz yapısı ile sıçrama yoluyla lekelenme durumunda kolayca temizlenir. Kayaç bazlı olmasından dolayı, taşınma esnasında veya gündelik darbelerde hasara dayanıklıdır. Çocuklarınızın kazara hasar vermesi veya nakliyatçıların dikkatsizliği gibi kaygılarınızın olmadığını düşünün. Kazara üzerine dökülen sıvıları kolayca ve hasar vermeden temizleyebilirsiniz. Su bazlı boyalarda yaşanan, dokunun içine işleme ve kalıcı leke bırakma riskiniz çok daha düşüktür. Aynı şekilde, yüzeye veya malzemeye hasar vermeden kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Dış cephe uygulamalarında kullanılan kayaçların su geçirgenliği oldukça düşüktür. Fakat bunu çimento ve sıva gibi su tabanlı malzemeler için söylemek mümkün değildir. Hem evinize karakter katacak, hem de binanın en temel düşmanlarından olan sudan korunacaksınız. Bunun yanında solma, bozulma, küflenme nedeniyle yenileme masraflarınız olmayacak. İnorganik malzeme olduğu için güneş ışınları nedeniyle solma derdiniz de ortadan kalkacak. Yazlıklar ve yayla evlerinde dış cephe bakımı görünmez bir kalem olarak bazılarımızın bütçesinde yer tutmaktadır. Hem arzuladığınız görünümü, hem de elde edeceğiniz uzun vadeli kârı düşünün.

Doğal Taşla Farklı Tasarımlara İmza Atın

Doğal taş kaplama ile elde edebileceğiniz farklı kombinler de mümkün. Evinizi tek bir tema ile döşeyebilirsiniz veya kullanım amacına yönelik olarak her oda için farkı tercihler kullanabilirsiniz. Salonunuz için sıcak ve davetkar asimetrik bir model tercih ederek ev yaşantınızı güzelleştirebilirsiniz. Mutfak ve banyoda ise derzsiz, sıkı sıkıya birbirine geçen, düz yüzeyli ürünler tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem yaşam alanınız güzelleşecek, hem de temizlik işleriniz kolaylaşacaktır. Hayallerinizi sadece iç cephe için sınırlı tutmanıza da gerek yok. Dışarıdan bakıldığında kale gibi sağlam, içeride yuva gibi sıcacık kombinler de yakalayabilirsiniz.

Tematik kullanım sadece evlerle sınırlı da değildir, işyeri sahipleri için de caziptir. Eğer bir mekan işletmecisi iseniz, mekanınızın temasına göre seçimler yapabilirsiniz. Bir büro veya plaza sahibiyseniz, simetrik ve formal bir görünüm tercihiniz olabilir. Her nerede kullanırsanız kullanın, doğal taş kaplama kullanıldığı yere istenilen atmosferi sağlamakta idealdir.