BLOG

Taş Kaplama

Taş kaplama, hem koruyucu hem de dekoratif amaçla kullanılabilmesi nedeniyle uzun yıllardan bu yana evlerin dış ve iç mekanlarında dekorasyon için tercih edilmektedir. Uygulamaların çoğunluğu 1 inç kalınlığında olup 15 x 2 kilo feet kare ağırlığına sahiptir. Taş kaplama işlemi hakiki taşlardan yapılır, taş ocakları ya da uygun başka ortamlardan toplanırlar. Taş kaplama çok hoş bir görünüme sahip olması nedeniyle, her yere uygulanabilir. İlaveten, evinize harikulade bir ambiyans katabilecek çok değişik tasarım ve renk avantajları vardır, kolay uygulanabilmesi, hafif olması sebebiyle uygulama sırasında duvar kravatı ya da tabanına ihtiyaç duyulmaz. Uygun fiyatla hem gösterişli hem de zararlı hava şartlarından arındırılmış bir eve sahip olursunuz. Üstelik eviniz, alacağı benzersiz tasarım şekli sonucunda taş kaplama uygulamasından sonra çok daha fazla değer kazanacaktır.

Taş kaplamayı bu denli özel kılan çok dayanıklı bir malzeme olmasıdır. Kesilebilir olması yontulabilme özelliği, tekrar kullanılabilmesi sayesinde değişik  ihtiyaçlar için şekil vermek mümkündür. Böylece evleriniz baştan tasarlanabilir ve aynı taş kaplamalar ihtiyaca göre tekrar kullanabilir.  Taş  kaplama ürünlerini kullanıcılarına sunan firmamız, evlerinizi hayallerinizdeki gibi bir yer haline getirmek için tüm ekipmana sahiptir.

Dış Cephe Taş Kaplama Çeşitleri

Dış cephe dekorları binalarımızı soğuk, sıcak etkisi gibi istenmeyen hava şartlarından ve bunlara bağlı olarak oluşabilen rutubetlerden  korur. Yapılara, görsellik bakımından eşsiz bir estetik katan ve tekrar kullanılabilen çok kullanışlı uygulamalardır.
Şayet doğal bir görüntü, güçlü bir izolasyon ve istenilen biçime uygun, ekstra malzemeli bir yüzey tasarım aranıyorsa, o zaman taş kaplama dış cephe uygulamaları tam da aranılan seçenek olabilir. Taş evlerin doğallığını betonarmeler veya portatif evlere aktaran taş cephe kaplamaları, pek çok renk, maddeden üretilebilmektedir. Sadece bir ya da iki katlı yapılarda değil aynı zamanda çok katlı apartmanlara da uygulanabilmektedir.

Değişik yapı ve yöntemlerde taş gibi görünen, taş muhteviyatlı cephe kaplamaları yapışarak oldukça güçlü bir uygulama yapılmasını sağlayarak başarılı bir görsellik kazandırmaktadır. Binaların klasik ya da Retro tip bir şıklığa sahip olması istenirse doğal taş kaplamalar tercih edilebilir.

Dış cephelerde taş ya da taşa benzeyen kaplamaların en belirleyici farkları zamanın ilerisinde bir görüntü ortaya çıkarabilmeleridir. Çok eski tarihlerden beri kullanılan, her dönemde estetik ve dekoratif manada revaçta olmayı başaran taş kaplama dış cepheler doğallık ve güçlü görünüm akımının devamıdır. Eskiden sadece taş evlerde olan bu görüntü günümüzde taş kaplama uygulamalar sayesinde betonarme ve prefabrik evlerde de uygulanabilir hale gelmiştir.

Taş Kaplama Çeşitleri

Taş kaplama cephe uygulaması denilince, doğal taşlarla yapılan uygulamalar akla geliyor. Doğal taş dış cephe uygulamaları hakiki taşlarla yapılır. Bunlar, doğallık ve gerçeklik hissi verebilen yüzeylere sahiptirler. Taş kaplama çok çeşitli renk, doku ve görüntüde olabilmektedir. Dış cephe kaplamalarında kullanılan  taşlar ekseriyetle;

  • Traverten,
  • Kayrak,
  • Kireç taşı,
  • Oniks benzeri taş çeşitlerinden oluşmaktadır.

 

Bu malzemeler, kesme taşlar şeklinde bazı geometrik biçimlere de sahip olabilirler. Ya da harmanlanmış bir görüntü oluşturan ve çeşitli şekillerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir yüzey de yaratabilmekteler. Taş kaplama malzemesi esnekliği nedeniyle kıvrımlı yüzeylere uygulanabiliyor. Kolay kırılmaması nedeniyle olası kazalarda kolay kolay zarar görmüyor. Çok hafif bir malzeme olan taş kaplamaların taşınması da uygulaması da çok kolay yapılmaktadır. Uygulandığı yerde ilave ağırlık yüklemesi  yapmayan kaplamalar uzun ömürlü kullanım için uygundur.